Наложен пелин

Пелинът – традиционно българско билково вино

В България виното е не просто напитка – то е традиция, култура и наследство. Освен класическите бели, червени и розе вина, у нас се произвеждат напитки, вдъхновени от природата и старите обичаи. Една от тях е пелинът – традиционно българско билково вино, което съчетава вкуса на виното с аромата и лечебните свойства на билки и плодове.

В повечето страни, където се произвежда вино, има различни примери за алкохолни напитки с билки – немският вермут, чешката бехеровка, френското нойли пра, испанските ерберо и беатамария. Но българският пелин е уникален сам по себе си.

Какво е пелин?

Пелинът е растение, познато с лечебните си свойства и характерния си горчив вкус. Именно това растение дава името на напитката, която е специалитет в нашите традиции. Времето за производство на пелина е есента, когато пресните плодове (ябълки, грозде и дюли) са в изобилие. За основа се използва бяло вино, към което се добавят разнообразни плодове и билки. Сред тях най-важна роля играе самият бял пелин. Крайният резултат е напитка с богат аромат, сладко-горчив вкус и около 40 грама захар на литър. Истински еликсир, който е неразделна част от зимните празници, но също така е чудесно освежаващ през лятото, когато се сервира силно охладен до 4-5°C.

Наложен пелин

Историята на пелина в България

В миналото пелинът е бил широко разпространен из различни региони на страната. Много известни са били Килифаревският пелин и Осмарският пелин, които са се отличавали със своите характерни рецепти. Около Килифарево почти във всяка къща се е правел пелин и всеки стопанин е добавял своя личен почерк, използвайки различни комбинации от билки и плодове. Билките и плодовете се подреждали на слоеве в каци и се заливали с вино, а след няколко седмици напитката била готова за консумация.

Нашата рецепта за пелин

Наложен пелин

Във винарска изба Драгошинов се гордеем с това, че съхраняваме и развиваме тази традиция. Рецептата ни е вдъхновена от приятел на семейството, който е пазил старата рецепта, предавана от поколение на поколение. През последните две десетилетия Даниел Драгошинов я усъвършенства, създавайки уникален баланс от вкусове и аромати.

Нашият пелин съдържа 28 вида билки в точно определено съотношение, както и пресни плодове като грозде, дюли и ябълки. Сред основните билки са:

  • Бял пелин – който дава името на напитката
  • Мащерка
  • Риган
  • Жълт и червен кантарион
  • Липов цвят
  • Маточина
  • Градински чай
  • Бъз

Пелинът като съвременен еликсир

Пелинът е жив продукт – той се развива и променя с времето. Ако се съхранява на тъмно и хладно в подходяща бутилка и с подходяща тапа, може да трае и по-дълго, но не е предназначен за отлежаване. Най-добър е през първите няколко месеца след производството, когато ароматите и вкусовете са най-интензивни. Въпреки че традиционно се смята за зимно питие, охладеният пелин е идеален за лятото, когато търсим нещо освежаващо.

Дегустации и традиции

Ако искате да се докоснете до традициите на българското винарство и да опитате уникалния вкус на пелин, заповядайте във винарска изба Драгошинов през месеците декември, януари и февруари, когато ще можете да опитате от нашия пелин. Тъй като сами събираме голяма част от билките за него, а и капацитетът на нашата изба е малък, произвеждаме огранчено количество, което обикновено свършва преди края на февруари. Нашите дегустации са пътешествие в света на авторското българско вино, а пелинът ни води към стари рецепти, съхранили духа на региона.

Опитайте нашия пелин – вдъхновен от природата, обогатен с традиция и създаден с любов!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *