Пипиниерство - занаят, свързан с виното

Пепиниерството – традицията на лозовия разсад около Килифарево

Какво е пепиниерство?

Пепиниерството е сравнително нов занаят, свързан с отглеждането на култивирани овощни дръвчета, лозов разсад и други. В България този занаят се разпространява в последните 100-120 години. Районът на град Килифарево през XX век се превръща в значим център за производство на разсад за лозови насаждения.

Процесът на създаване на лозов разсад включва използването на подложка от дива лоза, известна със своята устойчивост, върху която се присажда (или ашладисва) клонка – калем – от винен или десертен сорт грозде. Така се получават нови растения с желаните характеристики, готови за засаждане.

Килифарево – център на пепиниерството в България през XX век

Въпреки че районът на Килифарево не е известен с мащабно производство на грозде, той изиграва ключова роля в развитието на лозарството чрез производството на посадъчен материал. През XX век пепиниерството се превръща в основен поминък за местното население.

Занаятът получава особено голям тласък след епидемията от филоксера – дребно насекомо, пренесено от Северна Америка през XIX век, което унищожава почти всички лозови насаждения в Европа. През този период районът на Килифарево се утвърждава като водещ производител на разсад за възстановяване на лозята в страната и чужбина.

Пипиниерство - занаят, свързан с виното
Пипиниерство - занаят, свързан с виното
Пипиниерство - занаят, свързан с виното
Пипиниерство - занаят, свързан с виното

Исторически акценти

  • 1905 година: Димитър Калчев, лозар от Килифарево, внася от Америка няколко устойчиви на филоксерата сорта лози, с което поставя основите на модерното пепиниерство в региона.
  • 1925-1947 година: Създаването на Лозаро-винарска кооперация „Мискет“ в Килифарево дава ново начало на организираното производство на лозов разсад. По това време районът облагородява до 4 милиона лозички годишно, изнасяни за държави като Германия, Франция и Унгария.
  • Социалистическият период: След окрупняването на земеделието, производството на лозов разсад достига своя връх – до 12 милиона лози годишно, изнасяни главно за страните от Източния блок.

Сред най-популярните сортове, за които се произвежда разсад в Килифарево, са:

  • Десертни сортове: булгар, чауш.
  • Винени сортове: димят, хамбургски мискет, памид.

Тези сортове се използват за създаване на лозови масиви както в България, така и в чужбина, което утвърждава Килифарево като значим производител на посадъчен материал за лозарството.

Залезът на пепиниерството в Килифарево

Пипиниерство - занаят, свързан с виното

Днес пепиниерството не се практикува в района. Промените в икономическите условия и развитието на нови технологии са довели до спад в този някога процъфтяващ занаят. Въпреки това, историята на пепиниерството в Килифарево остава свидетелство за устойчивостта и новаторския дух на местните хора.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *